Grypa jest chorobą zakaźną, którą łatwo jest się zarazić. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową - wdychamy powietrze, w którym znajdują się wirusy i tak łapiemy jedną z odmian grypy. Do tej pory nie ma skutecznego lekarstwa przeciw grypie.
Objawy grypy:
- złe samopoczucie,
- suchy kaszel,
- wysoka gorączka, utrzymująca się przez parę kolejnych dni,
- katar,
- ból gardła,
- w niektórych przypadkach może wystąpić rozwolnienie.
Nie leczona grypa może być przyczyną zapalenia oskrzeli, nerek, płuc, a w ciężkim przypadku może prowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego.
Przeziębienie to z kolei skutek przemarznięcia.
Sposób na przeziębienia, to produkty naturalne tj. miód, czosnek, sok z czarnego bzu, sok malinowy, suszona lipa, cebula, rumianek, czarna rzepa, nalewka z propolisu i przegotowane mleko w połączeniu z miodem i ząbkiem czosnku.
Sposoby na męczący, suchy kaszel, który po dwóch dniach przeistacza się w kaszel mokry
- miód przyrządzony z sokiem z dwóch małych cytryn lub jednej dużej; wyciśnij sok z cytryn, dodaj go do miodu, po czym dokładnie wymieszaj; stosuj go trzy razy dziennie przed jedzeniem po 1 łyżce stołowej;
- rosół z kurczaka;
- drobno pokrojona cebula, przesypana cukrem, dobrze ugnieciona w słoiku i odstawiona w ciemne miejsce; syrop pijemy 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej (dzieci po 1 łyżeczce od herbaty);
- rzepa dobrze wyszorowana i wydrążona, zalana łyżką miodu (z tego przepisu powstanie naturalny syrop na kaszel).
Sposób na chrypkę, to połączenie mleka, miodu i masła; mleko przegotuj, dodaj dwie łyżki miodu, następnie łyżeczkę masła; gorącą miksturę wypij przed snem.
Sposoby na ból gardła
W przypadku mocnego bólu gardła można użyć nalewki propolisowej. W celu przygotowania płukanki potrzebna jest szklanka wrzątku, dodaj do niej łyżkę nalewki. Po przestygnięciu płucz nią gardło trzy razy dziennie.
Sprawdzoną miksturą na ból gardła jest miód w połączeniu z sokiem z chrzanu, połączonych w równych proporcjach, np. po 100 gr. Miksturę sporządza się 3 razy dziennie po 1 łyżce.
Gorączka
Zarówno przeziębienie, jak i grypę łączy gorączka. W walce z nią pomocna staje się herbata z lipy, połączona z łyżeczką miodu bądź też herbata z sokiem malinowym oraz sokiem z czarnej porzeczki (dostarczą duże ilości witaminy C), jak również herbata z kory wierzby z dodatkiem soku malinowego (należy pić ją co 2 godziny). Można też zastosować sok z czarnego bzu.
Sok z czarnego bzu: sok z 1 kg owoców (można je przepuścić przez sokowirówkę, bądź wykorzystać sokownik), 40 dag cukru. Po przegotowaniu ze sobą składników, przelać sok w małe słoiczki i pasteryzować przez 30 min. Wyrób należy przechowywać w ciemnym miejscu i zażywać w czasie gorączki 3 razy dziennie.
Katar
W czasie przeziębienia i grypy występuje katar. Jest on objawem zapalenia śluzówki. Nie leczony katar może prowadzić do zapalenia zatok. W tym wypadku wskazane są inhalacje z rumianku (2 łyżeczki rumianku zalej dwoma szklankami wrzącej wody, pochyl się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem, wdychaj opary przez nos, ale uważaj by się nie poparzyć; zanim przystąpisz do inhalacji odczekaj trochę, by woda ostygła).
Dobroczynny wpływ na katar ma odwar z selera, który w połączeniu z mlekiem pijemy na czczo po 125 gr.
Najczęstszą przyczyną przeziębienia i złapania grypy jest obniżona odporność. By ją podnieść pij w okresie zagrożenia sok marchwiowo-grejpfrutowy, przygotowany w domu.
Życzę zdrowia!
Agnieszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz