wtorek, 2 grudnia 2014

Recepty Babci na usuwanie plam

Przy dzieciach nie unikniemy plam i zabrudzeń. Warto znać domowe sposoby na to, jak sobie z nimi radzić. Niektóre sposoby są zaskakujące.


Alkohole - wilgotne miejsca ścierać ciepłym spirytusem i wodą. Plamy wybielać wodą utlenioną lub sokiem z cytryny i solą.

Atrament - świeże plamy wywabiać cytryną lub 10% kwaskiem cytrynowym. Stare - namoczyć w kwaśnym mleku lub serwatce i płukać w letniej wodzie. Plamy od atramentów specjalnych zmywać kwasem octowym, mrówczanym, terpentyną lub octem. Można próbować natłuścić plamy oliwą i następnie zmywać benzyną.

Błoto - po wysuszeniu ścierać szczoteczką lub białym chlebem. Oczyszczone miejsca zmywać wodą lub wódką.

Ciastka, torty - plamy zmywać benzyną, a potem wódką.

Czarne jagody - zaplamione miejsca moczyć i prać w serwatce lub w kwaśnym mleku, płukać w wodzie. Wystawić na słońce.

Czekolada - myć ciepłą gliceryną, płukać wodą z mydłem.

Farby, lakiery - w zależności od rodzaju farby należy znaleźć odpowiedni rozpuszczalnik. Próbować czyścić denaturatem, benzyną, terpentyną. Lakier do paznokci zmywać acetonem.

Herbata - posypać solą i obficie polewać gorącą wodą. Plamy na tkaninach białych czyścić wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku, a na tkaninach kolorowych 10% roztworem boraksu lub prać w proszku.

Jajka i potrawy jajeczne - zapierać ciepłą wodą z amoniakiem (10%) lub prać w proszku.

Jodyna - świeżą plamę zmywać gorącym mlekiem. Plamy zaschnięte zapierać spirytusem i wybielać wodą utlenioną.

Insekty (muchy, pająki) - plamy czyścić szmatką zwilżoną w roztworze amoniaku lub soku z cebuli.

Kawa czarna - świeżą plamę zmywać gorącą wodą. Plamy na wełnach czyścić spirytusem, na jedwabiach gliceryną ze spirytusem. Można je zmywać środkami zawierającymi chlor.

Krew - świeże plamy po spłukaniu letnią wodą czyścić wodą utlenioną. Plamy zaschnięte na tkaninach białych moczyć w wodzie z sodą, na kolorowych  w wodzie z amoniakiem. Po godzinie zmywać wodą z octem  z tabletką pepsyny lub kwasem szczawiowym. Następnie prać w proszku lub w wodzie z mydłem.

Kwiaty (trawa) - plamę ścierać wodą utlenioną z amoniakiem, płukać w ciepłej wodzie.

Mleko, śmietana - świeże plamy zaprać ciepłą wodą. Plamy zestarzałe prać w proszku lub czyścić spirytusem z kilkoma kroplami octu. Można je zmywać silem, bielinką, luxem i ace.

Mocz - tkaninę białą prać w gorącej wodzie z wybielaczem optycznym. Tkaninę kolorową pierzemy w wodzie z amoniakiem.

Owoce - świeżą plamę posypać solą i następnie polewać wrzącą wodą. Jeżeli plamy pozostają nadal, należy tkaninę namoczyć na kilka godzin w kwaśnym mleku. Prać w wodzie z dodatkiem boraksu bez mydła. Pozostałe ślady na tkaninie wełnianej trzeba czyścić wodą utlenioną z amoniakiem (pół na pół), a na jedwabiu sokiem z cytryny lub spirytusem, następnie zaprać.

Pleśń - plamy nacierać maślanką lub ciepłym 5% kwasem szczawiowym. Prać w wodzie z solą, z amoniakiem, następnie w wodzie z mydłem.

Pot - plamy od potu prać w wodzie z amoniakiem lub w proszku. Zabrudzone kołnierze czyścić roztworem spirytusu i amoniaku w proporcji 3:1.

Rdza - plamy świeże wywabiać sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Plamy stare płukać w 10% kwasie szczawiowym. Po znacznym rozjaśnieniu prać w gorącej wodzie z amoniakiem, a następnie z mydłem.

Sadza - plamę czyścić szmatką namoczoną w terpentynie, spierać wodą z mydłem.

Smary, smoła - plamę posmarować masłem i pozostawić na 12 godzin, następnie zmywać benzyną i suszyć talkiem. Ślady na tkaninach wełnianych wywabiać wodą utlenioną z amoniakiem.

Stearyna - po zeskrobaniu nożem przykryć plamę z obu stron bibułą i przeciągnąć  gorącym żelazkiem.

Szminka - czyścić czterochloroetylenem lub innym gotowym odplamiaczem. Jeżeli plama nie ustępuje czyścić roztworem chlorku z wodą utlenioną.

Tłuszcze - plamę czyścić benzyną a następnie zasypać talkiem. Po kilku minutach talk strzepnąć. Jeżeli plama pozostała, zabieg powtórzyć. Na plamy na jedwabiach najlepiej nałożyć papkę z mąki ziemniaczanej i benzyny, pozostawiając ją do zupełnego wyschnięcia.

Tusz do oczu - plamy czyścić czterochloroetylenem. Jeżeli nie ustępują - kwasem octowym lub gorącą gliceryną zmywaną następnie wodą. Można je zmywać chloroxem.

Tusz kreślarski - plamy świeże moczyć i przemywać słodkim mlekiem. Plamy stare zmywać  spirytusem z dodatkiem soku z cytryny.

Tusz do długopisów - czyścić ciepłym denaturatem lub spirytusem.

Wino białe - plamy zmywać ciepłym spirytusem. Jeżeli pozostają nadal, stosować 1% roztwór kwasu szczawiowego.

Wino czerwone - plamę spłukać winem białym lub posypać solą i ścierać wódką. Można też zaprać w kwaśnym mleku. Jeżeli plamy pozostają nadal, to tkaniny wełniane należy czyścić wodą utlenioną z amoniakiem (pół na pół), a jedwabne - sokiem z cytryny lub spirytusem, następnie zaprać w ciepłej wodzie z mydłem.

Zażółcenia od żelazka (na białych tkaninach) - miejsca przypalone wycierać szmatką zwilżoną w wodzie z boraksem lub chlorkiem (w stosunku 10:1). Wypłukać.

Żywica - pod plamę podłożyć bibułę, a z drugiej strony ścierać szczoteczką z terpentyną. Pozostałe ślady wywabiać wodą utlenioną.


Pozdrawiam,
Agnieszka