wtorek, 28 lipca 2015

Pieluchy wielorazowe, to nie problem! - ekonomia

Wielokrotnie już słyszałam, że pieluchy wielorazowe wymagają bardziej kompleksowej obsługi, a mamy w TYCH czasach nie mają na tyle czasu i chęci na "babranie" się w kupce i sikach niemowlaka. Tak naprawdę pieluchom wielorazowym nie trzeba poświęcać aż tak dużo czasu i nie wymaga to od nas zbyt wiele pracy. Pieluszki takie praktycznie zakłada i zdejmuje się jak pampersy (np. te typu all in one = AIO), ale nie wyrzucamy ich do kosza, tylko do pralki :). Po praniu wystarczy je wysuszyć i gotowe! Takich pieluch się nie prasuje. Za pieluchami wielorazowymi przemawia nie tylko aspekt ekologiczny ale i ekonomiczny, a ponadto łatwiej jest później nauczyć maluszka sikania do nocnika.

O ekologii pisać nie będę (i o chemii w pieluchach) - bez obaw, ale ekonomia jest ważnym aspektem.


Ekonomia

Pieluchy jednorazowe
Dziecko zużywa średnio około 10 pieluszek dziennie, gdzie szacunkowy koszt jednej to średnio 0,55 zł.
To znaczy, że jeden dzień korzystania z jednorazówek kosztuje nas 5,50 zł.
Miesięcznie to około 165 zł.
Okres pieluchowania to zwykle 2 lata, czyli ok. 3960 zł plus koszt kremów na odparzenia (przy wielorazowych ich nie używamy) i wywozu śmieci (w domu jednorodzinnym).

Pieluchy wielorazowe
Średnio za otulacz zapłacisz 35 zł. Jeden otulacz starcza średnio na 4-5 przebrań. Czyli tak ze 3 dziennie. Czyli potrzeba Ci z 6 otulaczy (ja mam 5 ;)). 6 otulaczy to koszt ok. 210 zł.
Lepsze wkładki kosztują 16 zł sztuka. Załóżmy, że potrzeba ich 30 sztuk, żeby prać je na spokojnie, to daje nam 480 zł.
Powyższe dane to jednorazowy zakup, który wyniesie nas 690 zł (w Smyku zestaw 6 otulaczy i 10 wkładów kosztuje 326 zł).
Zakładając, że pierzesz pieluszki co drugi dzień, wychodzą 3 cykle tygodniowo, czyli 12 cykli miesięcznie, 288 cykli przez dwa lata. Zakładając, że 1 kWh wynosi 0,65 zł = 179 zł
Średnia cena wody i ścieków, to 6 zł/1m3.
Cykl prania z dodatkowym płukaniem to 50l.
1m3/50l = 20 cykli
6 zł/20 cykli = 0,30 zł za jeden cykl prania
288 cykli x 0,30 zł = 87 zł
Proszek do prania sensitive znanej marki 4,69 kg = 31,99 zł = 67 prań
1 pranie to ok. 0,48 zł
288 cykli x 0,48 zł = 138,24 zł
Dodatek antybakteryjny (można wybrać sodę oczyszczoną, ale na potrzeby liczenia wybiorę coś droższego ;)) 19,99 zł/500g.
Zużywa się go mniej więcej 15 g na pranie, to 33,33 prania, czyli 0,60 jeden cykl prania.
288 cykli x 0.60 zł = 172,80 zł
2 lata w sumie to koszt 1267,04! Ale jeśli chcielibyśmy dokupić wkłady i otulacze, to dodajmy te dwie pierwsze kwoty = 1957,04 zł Czyli wciąż mniej od pieluch jednorazowych.

Należy pamiętać, że do prania pieluszek zużywa się o połowę mniej proszku czy płynu. Nie wolno stosować przy tym płynów do zmiękczania czy płukania tkanin. Pieluszki można już prać w 40 stopniach Celsjusza. Na jednym zestawie pieluszek można wychować nawet troje dzieci :)

Daje do myślenia?
Pozdrawiam,
Agnieszka