Oleum Lavandulae (olejek lawendowy)
jest silny w działaniu, można go stosować doustnie, ale czy byłabyś/byłbyś w stanie znieść koloński smak tego olejku? Wykazuje właściwości silnie odkażające, przeciwgnilne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwropne, odwaniające, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe. Początkowo wywołuje lekkie pieczenie skóry, jednak ten objaw z czasem zanika. Nawet nierozcieńczony nie powoduje oparzeń czy nadmiernych podrażnień skóry.
Wcieranie lawendy wskazane jest przy postrzale, reumatyzmie, zapaleniu nerwu kulszowego, trądziku, łuszczycy, nieprzyjemnym zapachu potu (!!!), zapaleniu mieszków włosowych, wypryskach, przeziębieniu, osłabieniu, zastojach limfy, obrzękach kończyn, chorobach zakaźnych, ukąszeniach i użądleniach. Lawenda odstrasza owady i pajęczaki. Znakomicie leczy skutki ugryzień.
Patrz również: http://rozanski.li/?p=314
Przeciwwskazania
Olejku lawendowego i nalewki lawendowej nie podawać kobietom ciężarnym. Można natomiast stosować u nich napar.
UWAGA!
Lawenda zwiększa laktację!
Sposób użycia i dawkowanie:
Olejek lawendowy eteryczny należy zażywać 2-3 razy dziennie po 4 krople na miodzie. Pomaga przy kaszlu i przeziębieniu, zapaleniu zatok, nieżycie nosa. Można go łączyć z olejkiem cedrowym, pichtowym, cyprysowym oraz z prawdziwym srebrem koloidalnym (krople, syrop) w infekcjach opornych na antybiotyki.
Wymieszany z olejkiem herbacianym lub sandałowym 1:1 jest pomocny przy zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu potu. Taka mikstura nadaje się również do wcierania przeciwko grzybicom i roztoczom, dla odpędzania uporczywych owadów oraz do smarowania wyprysków i ukąszeń owadzich/roztoczowych.
Masz ochotę na odprężającą kąpiel? Wkropl do wanny 10-12 kropel olejku. Dodawaj do kąpieli przy chorobach skóry i stanach stresowych, schorzeniach układu moczowego i oddechowego.
Co ciekawe, wcierany w skórę po kąpieli zapobiega cellulitis i rozstępom! Warto go w tym celu łączyć z olejkiem cedrowym.
W miejsca reumatycznie i artretycznie zmienione, opuchnięte, o słabym krążeniu krwi i limfy wcieraj go wymieszanego uprzednio ze spirytusem.
Skórę trądzikową, skłonną do ropnych zmian i łojotoku przemywaj mieszanką spirytusu salicylowego z dodatkiem 0,2% olejku eterycznego lawendowego i 0,2% olejku herbacianego.
główne źródła:
http://rozanski.li/
http://www.rozanski.ch/oleum.htm
Ja olejek lawendowy najczęściej stosuję przy praniu pieluch wielorazowych, dodaję kilka kropel do podajnika na płyn do płukania tkanin.
Ojej, a ja zapachu lawendy nie lubię, a tu tyle właściwości pozytywnych posiada.
OdpowiedzUsuńAle nie tylko ten olejek. Zawsze można znaleźć inny ;) jak np. z drzewa herbacianego.
UsuńTo już brzmi zdecydowanie lepiej :)
UsuńJa również używam go do prania pieluch :)
OdpowiedzUsuńPamiętam, pamiętam ;)
UsuńLawenda super likwiduje nieprzyjemne zapachy np. w szafkach itp.
OdpowiedzUsuńOgromne zastosowanie :)
Pozdrawiam
matkapolka89
To prawda :)
UsuńO tez nie wiedziałam że lawenda ma tyle zastosowań ☺
OdpowiedzUsuń